top of page

Výsevy 

Pokud jste se rozhodli vypěstovat si na zahrádce, ve skleníku či pařníku vlastní zeleninu a bylinky,

je nejvyšší čas začít s přípravou. Jaro se nezadržitelně blíží a ještě pár týdnů a zima bude minulostí.

Právě teď je ideální čas pro přípravu výsevů a naplánování pěstební sezóny.

Výběr osiva

Prvním krokem je výběr osiva.

​Osiva jsou obvykle k zakoupení od začátku ledna ať už jste se rozhodli pro zeleninu, bylinky či letničky. Na jednotlivých baleních je uvedená ideální doba pro výsev a doba pěstování (pro vyzrání plodů či dospělost rostlin) nebo se můžete poradit se svým zahradníkem :) Pro každý druh obvykle najdete několik odrůd. Mnohé z nich mají jinou délku pěstovní a dobu sklizně. Tyto informace naleznete  na zadní straně balení.

Dalším krokem bude výběr substrátu protože není substrát jako substrát! Pro výsev Vám doporučujeme substrát pro VÝSEV a MNOŽENÍ. Tento substrát nabízí optimální složení živin a stopových prvků, obsahuje speciální struktury a je ideální pro klíčení semen, přepichování mladých rostlin a zakořeňování mladých řízků. Dále obsahuje prospěšné přírodní mikroorganismy které potlačují výskyt a množení hub v půdě, které způsobují odumírání klíčků.

SALÁT, KEDLUBNY, RAJČATA, PAPRIKY

Bezpochyby jedny z největších zástupců zelenin ( a ovoce -rajče ) v našich zahradách. Nyní na přelomu Ledna a Února je čas pro výsev salátu a paprik, rajčata a kedlubny přijdou vzápětí, koncem Února - začátkem Března. Všechny výše zmíněné předpěstujeme v sadbovačích. Salát a kedlubny držíme z počátku při teplotách  20-22°C, podle výhledu počasí otužujeme při teplotách 16-18°C, čímž připravíme sadbu na dopěstování ve skleníku, či pařníku. Po výsadbě držíme teplotu mezi 14 -18°C přes den a 6-10°C přes noc. Dostatečně větráme. Pro sadbu na venkovní plochy použijeme vhodné odrůdy a vyséváme později - začátkem Března pro výsadbu okolo 20. Dubna.

 

Rajčata a papriky po výsevu držíme při teplotách 20-25°C a po vyklíčení 18-20°C. Je velmi důležité aby teplota příliš nekolísala a sadba měla dostatek světla. Stejně tak jako u salátu a kedlubnů, můžeme pěstovat ve skleníku i na venkovních plochách. Pěstováním ve skleníku dosáhnete dřívější zralosti a sklizně. 

Pro rajčata je nezbytné dobře připravit půdu pro pěstování.

Pokud jste jí delší dobu ničím neobohatili, je nejvyší čas to napravit. Ideální pH pro  pěstování rajčat je 6,5 -7,2. Pokud je pH nižší, přidáme dolomitický vápenec. Ten obohatí půdu o vápník a hořčík.Tento krok je ideální provést na podzim po sklizních a úklidech záhonů. Pokud jste tento krok nestihli, můžete to napravit právě teď - měsíc až dva - před výsadbou. NEVÁPNÍME v případě použití, zapravení, chlévského hnoje. Došlo by k reakci a vyprchání dusíku ve formě čpavku.

Výsev

Po přípravě substrátu do výsevního truhlíku nebo sadbovače budeme pokládat nebo vysévat semena - ( záleží na velikosti semen ). V případě výsevu do truhlíku, vyséváme rovnoměrně po celé ploše. Pokud vyséváme do sadbovačů nebo pokládáme, děláme tak ve špetkách nebo jednotlivě.

Většina semen vyžaduje zamáčknutí" ( zednická lžíce, lopatka aj ) a lehké zakrytí substrátem, Poté zalijeme rozprašovačem. Rozprašovač je ideální volbou, aby nedocházelo ke splavení semen. Pokud máte konévku s jemným kropáčem, můžete ji též použít.

Výsev držíme při teplotách okolo 20-25°C. Zaléváme jednou denně podle potřeby případně dvakrát. Nepřeléváme, ale ani nenecháme ZASCHNOUT!

CO NÁS ČEKÁ

NA CO SE MŮŽETE TĚŠIT V NEJBLIŽŠÍ DOBĚ

- Svatý Valentýn! 14.2.

- koncem Února začneme s prodejem macešky

- konec Února salát a kedlubny k rychlení

- ovocné stromky v druhé polovině Března

- přibližně 20. Dubna začátek prodeje rajčat a paprik

- ROUBOVANÉ OKURKY okolo 20. Dubna na které již přijímáme objednávky

TERMÍNY jsou orientační a budou upřesněny v závislosti na počasí. 

bottom of page